Saules fotoelementu sistēmu pārspriegumaizsardzība

 

Saules fotoelementu sistēmu pārspriegumaizsardzībai vienmēr ir divas puses. Gan līdzsprieguma (DC), gan maiņsprieguma (AC) pusē pārspriegums dažādu iemeslu dēļ var tikt iesaistīts sistēmā. Tādējādi tas, piemēram, var sabojāt invertoru. OBO pārspriegumaizsardzība droši un pilnā apmērā pasargā visas puses. Arī esošos datu vadus ar piemērotām aizsargierīcēm var droši iesaistīt potenciāla izlīdzināšanā.

Pārspriegumaizsardzība sistēmām bez ārējās zibensaizsardzības sistēmas

Sistēmām bez ārējās zibensaizsardzības sistēmas pārspriegumaizsardzība DC pusē normatīvos netiek prasīta. Tomēr ļoti ieteicams to izmantot, lai saules fotoelementu sistēma pārsprieguma gadījumā, piemēram, tīkla pārslēgšanas darbības, būtu pasargāta. Vienlaikus tiek nodrošināta iekārtas pieejamība.

Lai invertoru vislabāk pasargātu no pārsprieguma, pārspriegumaizsardzības ierīces jāuzstāda gan līdzsprieguma, gan maiņsprieguma pusē tieši, kā arī pie ieejām un izejām.

Izvēloties pārspriegumaizsardzības ierīci saules fotoelementu sistēmas līdzsprieguma pusei, saules fotoelementu sistēmas maksimālais tukšgaitas spriegums nekādā gadījumā nedrīkst pārsniegt pārspriegumaizsardzības ierīces maksimālo ilgstošo spriegumu. Nepieciešamo aizsargierīču skaits izriet no MPP-Tracker skaita attiecīgajā saules fotoelementu sistēmā.

Ja invertors ir saistīts ar informācijas vai komunikācijas ierīcēm, arī šie vadi ar piemērotām pārspriegumaizsardzības ierīcēm jāiesaista potenciāla izlīdzināšanā.

Pārspriegumaizsardzības sistēmas saules fotoelementu sistēmām

Sortiments visu veidu pielietojumiem:

  • Zibensizlādes strāvas novadītājs/kombinētais novadītājs
  • Pārspriegumaizsardzība enerģētiskajās iekārtās un datu tehnoloģijās
  • Kompleksi sistēmas risinājumi, sagatavoti un iemontēti korpusā
  • Kombinētais un pārsprieguma novadītājs saules fotoelementu sistēmām – DC puse
 
Būtiskās direktīvas

Attiecībā uz standartiem atbilstošu saules fotoelementu sistēmu pārspriegumaizsardzību jāievēro šādas direktīvas:

  • Lai novērstu pārsprieguma izraisītus bojājumus, uz jumta uzstādītām saules fotoelementu sistēmām ieteicams izmantot zibensaizsardzības sistēmu, kas atbilst VDE 0185- 305-3 (IEC/ EN 62305-3).
  • Risku analīze saskaņā ar VDE 0185-305-2 palīdz noteikt zibensaizsardzības sistēmas nepieciešamību, kā arī nepieciešamo zibensaizsardzības klasi. Tas attiecas tikai uz gadījumiem, kuros nav spēkā citu vadlīniju, piemēram, būvnormatīvu, prasību par zibensaizsardzības sistēmām.
    Sarežģītu saules fotoelementu sistēmu, piemēram, saules fotoelementu spēkstaciju vai saules parku, gadījumā, kur nepieciešama paaugstināta pieejamība, jāpārbauda papildu pasākumu nepieciešamība, izmantojot VDE 0185-305-2.
  • Tikai aizsargāta sistēma var izturēt slodzes, kurām tā ir pakļauta, un ilgstoši droši ražot enerģiju. VdS (Mantas apdrošinātāju asociācijas) direktīvas 2010 (2021. gada februāris) jaunajā redakcijā mantas apdrošinātāji joprojām iesaka brīvi stāvošām saules fotoelementu sistēmām izmantot iekšējo pārsprieguma aizsardzību.
  • Ierīkojot saules fotoelementu elektroapgādes sistēmas, ir spēkā VDE 0100 virknes standarti, it īpaši DIN VDE 0100-712.
  • Ja saules fotoelementu sistēma tiek uzstādīta no jauna un pieslēgta pie elektroiekārtas, jāizmanto pārspriegumaizsardzīoba (2. tips / class II) AC pusē saskaņā ar DIN VDE 0100-443 un DIN VDE 0100-712 (IEC 60364-4-44 un 60364-7-712).
  • Ar papildu norādi DIN VDE 0100-712 uz VDE 0185-305-3, 5. pielikumu, tiek noteikts, ka papildus AC pusei arī DC pusē nepieciešama pārspriegumaizsardzības sistēma, lai garantētu invertora drošību sistēmās ar ārējo zibensaizsardzības sistēmu.
Pārspriegumaizsardzības ierīces: izvēle un nepieciešamais skaits

Izvēles gaitā jāņem vērā šādi punkti:

  • Pārspriegumaizsardzības ierīces maksimālais ilgstošais spriegums saules fotoelementu sistēmas līdzsprieguma pusei nekādā gadījumā nedrīkst pārsniegt saules fotoelementu sistēmas maksimālo tukšgaitas spriegumu.
  • Nepieciešamo aizsargierīču skaits izriet no MPP-Tracker skaita attiecīgajā saules fotoelementu sistēmā.
  • Ja invertors ir saistīts ar informācijas vai komunikācijas ierīcēm, arī šie vadi ar piemērotām pārspriegumaizsardzības ierīcēm jāiesaista potenciāla izlīdzināšanā. 

Invertors saules fotoelementu sistēmās uz ēkām atkarībā no vietējiem apstākļiem tiek uzstādīts tieši uz jumta, bēniņos vai bieži vien arī pagrabā. Uzstādot pagrabā var būt lietderīgi pārspriegumaizsardzību uzstādīt ne tikai pirms invertora, bet papildus arī pie vadu ieejas ēkā, lai novērstu induktīvos savienojumus no ārpuses.

OBO risinājumi drošai saules fotoelementu sistēmai

Saules fotoelementu sistēmu pārspriegumaizsardzībai vienmēr ir divas puses: gan līdzsprieguma, gan maiņsprieguma pusē pārspriegums dažādu iemeslu dēļ var tikt iesaistīts sistēmā un tādējādi tas, piemēram, var sabojāt invertoru. OBO pārspriegumaizsardzība droši pasargā visas puses. Invertora DC puses ieejas aizsardzībai OBO piedāvā ģeneratora pieslēguma kārbu klāstu ar zibensaizsardzību un pārspriegumaizsardzību. 

 

Īsceļi

 

Product highlights for surge protection

 
 
 

Tas arī varētu jūs interesēt

 

Sazināšanās iespējas

OBO Bettermann SIA+371 67802050obo@obo.lv

Droši varat arī izmantot saziņas veidlapu

Labdien

* Obligāti norādāmi dati

Jūs jebkurā brīdī varat sazināties ar mums, izmantojot šo veidlapu vai citus sakaru kanālus. Ja vēlaties izmantot šo iespēju, obligāti aizpildāmajos laukos ir jānorāda tikai tāda informācija, kura parasti būtu ietverta arī jūsu e-pasta parakstā un kura, kā liecina mūsu pieredze, ir vajadzīga, lai uz jūsu pieprasījumu atbildētu, ņemot vērā jūsu intereses. Turklāt jūs jebkurā brīdī varat sniegt papildu informāciju, kas ir noderīga personiskai saziņai un atbildot uz jūsu pieprasījumu. Detalizētāku informāciju par OBO datu apstrādi varat skatīt mūsu norādēs par konfidencialitātes politiku.